Nasza kultura podsuwa nam szereg mitów o miłości i związkach, którymi karmimy się z lubością od zarania naszych dziejów. Od wojny trojańskiej, Iliady i Odysei, poprzez Romea i Julię, Tristana i Izoldę, Carmen, Przeminęło z Wiatrem, Casablankę, naszą swojską Trędowatą, Love Story itp.
Mity te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przywoływane przez literaturę, malarstwo, muzykę i film stają się niepostrzeżenie dla wielu z nas naszymi własnymi poglądami na miłość i na związek z drugim człowiekiem. I nawet wtedy, gdy mamy świadomość, że to tylko romantyczny mit… tęsknimy za nim i chcemy wierzyć w jego prawdziwość. Kto nie chciałby wierzyć, że „prawdziwa miłość wszystko zwycięża”?
Naszym zdaniem wiara w te mity może utrudniać skuteczne budowanie relacji w oparciu o szacunek, porozumienie i nastawienie na konstruktywne rozwiązywanie konfliktów.
Na problem ten zwróciła uwagę dr Barbara de Angelis i na podstawie jej propozycji powstał poniższy test.
Aby sprawdzić, w jakim stopniu bliskie są Ci te mity, wypełnij go.
Poniżej znajduje się zbiór przekonań, sentencji i aforyzmów o miłości i związkach. W zależności od tego, w jakim stopniu poszczególne stwierdzenia są Ci bliskie, odpowiadają Twoim odczuciom lub miały (mają) wpływ na Twoje relacje przyznaj sobie określoną liczbę punktów, kierując się poniższą skalą:
Jeżeli:
Czy uważasz, że:
150 - 180 punktów. Gratuluję i życzę wszelkiej pomyślności, chociaż sugeruję ostrożność, gdyż ten wysoki wynik nie daje gwarancji cudownego związku. Wzruszasz się tylko oglądając „Casablankę”, a poza tym myślisz realistycznie o życiu i miłości. Pewnie już wiesz, że sama miłość nie gwarantuje udanego związku i że aby taki związek zaistniał potrzebna jest jeszcze umiejętność komunikacji opartej na szacunku, podobieństwo postaw oraz baaaardzo dużo pracy.
120 - 150 punktów. To, co myślisz o związku dwojga ludzi, wciąż jeszcze pozostaje pod wpływem romantycznych ideałów i marzeń o wielkiej, prawdziwej miłości. To wprawdzie bywa urocze, ale niesie za sobą spore ryzyko bolesnych rozczarowań. Konflikty i kryzysy w związkach nawet bardzo kochających się ludzi są rzeczą zupełnie normalną. Idealnych, sielankowych związków nie ma w realnym świecie, za to w filmie i literaturze „wielka miłość” sprzedaje się nadal doskonale, nawet lepiej niż najazdy kosmitów.
90 - 120 punktów. Idę o zakład, że o kilku swoich związkach nawet nie chcesz pamiętać i zastanawiasz się nie raz, co z Tobą jest nie tak. A może z Nimi? Czy dostrzegasz jakieś podobieństwa u swoich partnerów? „Miłość jest ślepa”, a Ty pewnie bardziej zakochujesz się w samej miłości niż w żywych, realnych ludziach. Powtarzalność pewnych złych wyborów i wynikające z nich trudne życiowe sytuacje mogą i powinny Cię niepokoić. Samo czytanie poradników tu jednak nie wystarczy. Czasami trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.
0 - 90 punktów. Kolejne miłosne niepowodzenia masz jak w banku. Czas dorosnąć. Przestań winić kolejnych partnerów za swoje rozczarowania i przyjrzyj się sobie. Na pocieszenie Ci powiem, że te wszystkie związki od początku skazane były na niepowodzenie. Dalsze udawanie, że nie ma problemu, zgodnie z zasadą „kto ma szczęście w kartach, ten nie ma szczęścia w miłości”, z pewnością zaowocuje Twoimi sukcesami w grze w karty.
Jak myślisz, jak te przekonania mogą działać w Twoim przypadku?
Jak możesz zacząć zmieniać swoje przekonania na temat miłości i tego, na czym ona polega? Poświęć chwilę, aby spisać pierwsze pomysły, które przychodzą Ci do głowy?
Na podsumowanie dodam, udany związek w większym stopniu bazuje na codziennej, pozytywistycznej „pracy u podstaw” niż romantycznych porywach. Te ostatnie mogą dodawać związkowi smaczku i barw. I sprawiać, że czasem uniesiemy się, we dwoje, nad ziemią.
A jeśli chcesz dowiedzieć się, czy rodzice powinni trzymać wspólny front w wychowaniu dzieci, przeczytaj ten artykuł.
Reading Time: 3 minutes