Czy Pozytywna Dyscyplina to zestaw narzędzi do manipulacji?

Reading Time: 1 minute

Dopiero poznajesz Pozytywną Dyscyplinę i masz w sobie dużo pytań? Widzisz różne techniki i narzędzia, ale nie wiesz, jak zastosować je w swojej rodzinie? A może lista narzędzi kojarzy Ci się z manipulacją i działaniem bez zwracania uwagi na rzeczywiste potrzeby?

Po pierwsze: relacja

Bardzo ważne w Pozytywnej Dyscyplinie jest pamiętanie o tym, że to nie są same narzędzia, ale przede wszystkim relacja. Najpierw zbuduj relację z dzieckiem i nie zapominaj również o swoich potrzebach, a dopiero wtedy Pozytywna Dyscyplina przyniesie Ci efekty, jakich oczekujesz. Narzędzia to zdecydowanie za mało, aby czuć się dobrze w rodzinie. Istnieje też spore ryzyko, że staną się narzędziem manipulacji, a nie o to nam chodzi.

Trzy filary Pozytywnej Dyscypliny

Jane Nelsen mówi o trzech filarach Pozytywnej Dyscypliny:

  1. Relacja.
  2. Dobre wzorce – punkt odniesienia.
  3. Miłość i mądrość rodzicielska – wrażliwość i dopuszczenie do siebie głosu, że rodzicielstwo nie jest podręcznikiem do realizowania krok po kroku. Narzędzia Pozytywnej Dyscypliny są tylko narzędziami, które musisz dopasować do swojej rodziny, oczekiwań i celów, które masz przed sobą w rodzicielstwie. 

Czy Pozytywna Dyscyplina to zestaw narzędzi do manipulacji, czy może raczej droga do świadomego rodzicielstwa?

Sprawdź najnowszy odcinek podcastu Pozytywna Dyscyplina – więcej frajdy w rodzicielstwie i dowiedz się więcej na temat świadomego rodzicielstwa.

Posłuchaj rozmowy Joanny Baranowskiej z Bartkiem Bodziechowskim (Ojciec w drodze) i dowiedz się, jak zmieniła się jego postawa wobec Pozytywnej Dyscypliny oraz co zmieniło się w jego życiu dzięki temu podejściu.

Podcast Pozytywna Dyscyplina – więcej frajdy w rodzicielstwie

Posłuchaj rozmowy Joanny Baranowskiej z Bartkiem Bodziechowskim (Ojciec w drodze) i dowiedz się, jak zmieniła się jego postawa wobec Pozytywnej Dyscypliny oraz co zmieniło się w jego życiu dzięki temu podejściu.

Podcastu możesz odsłuchać:

Lub tutaj:

Listen to “Czy Pozytywna Dyscyplina to zestaw narzędzi do manipulacji?” on Spreaker.

Co dalej?

Pobierz darmowy

pierwszy rozdział każdej książki

Sprawdzam
Zapisz się

do naszego newslettera

Zapisuję się
Sprawdź

co dzieje się na naszej grupie na FB

Sprawdzam

Zobacz również

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram