Reading Time: 2 minutes
Powyższe przykłady pokazują, że ekrany (telewizor, komputer, tablet, telefon itp.) mogą negatywnie wpływać na relacje. Dzieci (i dorośli też) szybko uzależniają się od tych urządzeń, mogą być mniej zainteresowane budowaniem relacji „w realu” Spójrzcie co się stało w relacji dzieci z mamą w opisanych wyżej sytuacjach. W pierwszym mama uległa prośbie dziecka, posiłek przebiegł zupełnie bez relacji mama-dziecko. Maluch zajęty bajką „wyłączył się”, nie rejestrował nawet tego, że je (co przy okazji buduje złe nawyki żywieniowe na całe życie, a także zaburza trawienie). W przypadku nastolatka mama wpadła w szał (ileż razy można prosić o to samo??!!!) i ukarała syna wyłączając mu zasilanie konsoli. W efekcie doszło do ostrej wymiany zdań. Relacja mamy z chłopcem została nadszarpnięta.
Co zatem robić? Czy zupełnie odciąć dzieci od wirtualnego świata?
Niekoniecznie. Dobrze wiemy, że w dzisiejszych czasach nie unikniemy ekranów, dzieci będą miały do nich dostęp czy tego chcemy czy nie. I nie ma w tym nic złego, dopóki zachowane są odpowiednie proporcje. Poza tym ważne jest nie tylko ile czasu dziecko spędza przed ekranem, ale też jak go spędza. Czy jest tylko biernym odbiorcą, czy ma okazję być także twórcą. Czy ekrany niszczą relację w rodzinie, czy może są okazją do wspólnego spędzania czasu, rozmów i inspiracją do zabaw.
Aby Twoje dziecko nie uzależniło się od urządzeń elektronicznych, a ekrany nie wpływały negatywnie na jego relacje z Tobą i innymi, pamiętaj:
Więcej informacji dotyczących używania przez dzieci od elektroniki znajdziesz na http://mamatatatablet.pl/
Ograniczanie czasu ekranowego wymaga czasu i pomysłowości rodzica. Wierzę, że Tobie się uda. Powodzenia! ☺
Katarzyna Malinowska – Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny, pedagog. Mama Marty, Marysi i Magdy
Reading Time: 2 minutes