Q&A – Co zrobić, żeby dziecko przestało zrzucać przedmioty?

To miejsce na Wasze pytania i nasze odpowiedzi. Tym razem napisała do nas Ola:

„jestem początkującą mamą prawie 15 miesięcznego mocno energicznego i temperamentnego synka i wdrażam się w pozytywną dyscyplinę. Mam takie pytanie: czy jeśli dziecko np zrzuca książki/zabawki ze stołu, a ja po już pewnie 101 raz tłumaczę, że może je przełożyć na bok jeśli mu przeszkadzają, albo przesunąć się obok albo (…) i wiadomo, że póki co nie skutkuje. to czy zabranie mu tych książeczek i schowanie na 1 dzień, to kara, czy pokazanie mu jakie są konsekwencje. Rozmawiam na ten temat z innymi mamami i koleżanka twierdzi, że o nie jest kara bo karą by było gdybym powiedziała, że w związku z tym ze rzucał książeczkami nie pójdziemy na dwór. Szczerze mówiąc nie czuje tu jasnej granicy. A zanim uda mi się przeczytać książkę PD i zapoznać się z twoimi wielce pomocnymi filmikami, nie chciałabym wyrobić w sobie złego nawyku.”

Nasza odpowiedź:

„Olu, zabranie książeczek, to po prostu uniemożliwienie mu tego co robi. Tak jakbyś zatrzymała go, gdy wybiega na ulicę.

Twoim celem nie jest sprawienie mu przykrości, więc możesz łagodzić jego emocje, odwracać uwagę i jednocześnie uniemożliwiać złe zachowanie (takie którego nie chcesz). To jest przykład bycia wymagającym i pełnym szacunku w tym samym czasie i w życiu są takie momenty kiedy musimy bardzo wyraźnie zareagować, stawiając granice (na przykład gdy ktoś obcy zaczyna grzebać Ci w torebce).
Będąc zdecydowaną (i szanującą emocje, a nie zachowania) uczysz dziecko, że zdecydowanie jest okej i będzie umiał też w przyszłości zastosować zdecydowanie.”
Co myślicie o takiej formie porad POZYTYWNEJ DYSCYPLINY? Jak radzicie sobie z Waszymi maluchami? Podzielcie się swoimi dobrymi praktykami 🙂

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Marta

Marta

0odpowiedz na "Q&A - Co zrobić, żeby dziecko przestało zrzucać przedmioty?"

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

Ta strona używa cookies. Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz je zmienić. Więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuj
X