Pozytywna Dyscyplina – to na dzieci działa – audycja w radiowej Trójce

Reading Time: < 1 minute
– Z doświadczenie rodzice wiedzą, że karanie nie daje długofalowych efektów – mówi w Trójce psycholog Joanna Baranowska

Scenka rodzajowa: w sklepie mama próbuje uspokoić trzylatka, który coraz głośniej płacze. Nic do niego nie dociera. Jak zachować się w takiej sytuacji? – Wtedy często staramy się tłumaczyć dziecku, używać logicznych argumentów, a to jest jak próba wysyłania maila z użyciem wyłączonego komputera. Wiemy, że nie zadziała – mówi psycholog Joanna Baranowska. Wtedy, jej zdaniem, należy “włączyć komputer”, zaopiekować się maluchem, dopytać, o co chodzi. Krzyk w takiej sytuacji na pewno nie pomoże.

– Samo nazwanie potrzeb dziecka pozwala mu poczuć się wysłuchanym: ktoś widzi, że ja czegoś chcę. To pierwszy krok, by zbudować przestrzeń do kolejnych działań – dodaje Anna Czechowska, edukatorka pozytywnej dyscypliny. Jak podkreśla, rodzice w rozwiązywaniu problemów z dziećmi zawsze powinni się kierować kilkoma podstawowymi zasadami, które leżą u podstaw prezentowanej w audycji filozofii wychowania dzieci.

– Po pierwsze: dziecko chce przynależeć i być ważne, po drugie: do dziecka należy odnosić się z szacunkiem, po trzecie: techniki pozytywnego wychowania są długofalowe, a karanie daje krótkofalowy efekt, po czwarte: wychowujemy dziecko, które ma być w przyszłości empatyczne i będzie miało wkład w grupę, po piąte: troszczymy się o to, by było samodzielne i miało poczucie własnej wartości – wylicza gość audycji.

Jak w praktyce realizować te “przykazania”? Zapraszamy do wysłuchani całej rozmowy, w której ekspertki odnoszą się też do pytań słuchaczy. Katarzyna Pruchnicka rozmawia również z założycielami fundacji “Ojcostwo mistrzostwo”. Jej goście mówią o kluczowej roli ojców w wychowaniu dzieci.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Joanna Baranowska (psycholog, coach), Anna Czechowska (edukatorka pozytywnej dyscypliny), Andrzej Jabłonowski i Aleksander Kisil (założyciele fundacji “Ojcostwo mistrzostwo”)
Data emisji: 12.07.2016
Godzina emisji: 0.05

Co dalej?

Pobierz darmowy

pierwszy rozdział każdej książki

Sprawdzam
Zapisz się

do naszego newslettera

Zapisuję się
Sprawdź

co dzieje się na naszej grupie na FB

Sprawdzam

Zobacz również

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram