POZYTYWNA DYSCYPLINA NA WAKACJACH

Cały rok ciężko pracujemy i z niecierpliwością czekamy na wakacje, na których to odpoczniemy i wreszcie spędzimy nieco więcej czasu z najbliższymi. W ciągu roku poznaliśmy podstawy Pozytywnej Dyscypliny jesteśmy świadomymi i otwartymi na „nowe” rodzicami, a zatem wyjazd z dziećmi zapowiada się jako kolejne fantastyczne doświadczenie.

WAKACJE CZAS ZACZĄĆ

Poranek, zasady, hm.. cóż…w końcu są wakacje nie musimy tak restrykcyjnie pilnować rutyn. Dzieci wstają o której chcą (dorośli też), nie mają teraz ochoty na śniadanie, może później (dajmy spokój w końcu są wakacje). Godzina 12 wszyscy w piżamach, połowa rodzina nie zjadła, nie planujmy nic po prostu odpoczywajmy. „Ja chcę na plaże!”, „a ja na miasto”, „mamo mięliśmy iść do muzeum”. Tylko spokojnie są wakacje odpręż się.

Pora obiadu, kurcze zakupy nie zrobione może pójdziemy do restauracji, ale wczoraj byliśmy, musimy trochę oszczędzać…

Wieczór: „dlaczego muszę już się kąpać?, „przecież jest jeszcze jasno…”

Sytuacja powtarza się przy okazji jedzenia słodyczy, spędzania czasu przed ekranami, czyli te wszystkie kategorie nad którymi pracowaliśmy cały ostatni rok.

 

GDZIE SIĘ PODZIAŁA POZYTYWNA DYSCYPLINA?

Wbrew pozorom wakacje to świetna okazja do tego, by o Pozytywnej Dyscyplinie zapomnieć…Niestety…Staramy się wyluzować, omijamy zasady, idziemy jak to się mówi “na żywioł”, aż w końcu puszczają nam nerwy i wracamy do starych nawyków: „ile razy mam Ci powtarzać!!”… etc

POWRÓT DO PODSTAW

Co zatem zrobić, aby wrócić do podstaw? Podrzucam kilka najbardziej przydatnych zasad:

  1. Pamiętaj o zasadach, oczywiście wakacje są okresem, kiedy możemy pewne rzeczy sobie odpuścić, ale jeśli mamy skupić się przede wszystkim na owocnym spędzaniu czasu z dziećmi, to potrzebujemy kilku zasad, a także ustalenia obowiązków. Wieczorny czas pójścia spać można przesunąć nieco, nie mniej jednak warto zadbać o wieczorne i poranne rytuały.
  2. Nie zapominajmy o spotkaniach rodzinnych, na których to możemy razem ustalić co chcemy robić, jeść, co gotujemy, jak spędzamy wspólnie czas.
  3. Specjalny czas to właściwie całe wakacje, choć w przypadku mojej rodziny, w związku z tym, że jedziemy na całe wakacje i część czasu pracujemy, wygląda to nieco inaczej. Natomiast tak jak już wiecie specjalny czas należy dopasować do potrzeb dzieci. One na pewno zasygnalizują Wam jak tylko takiego czasu im zabraknie.
  4. Uprzejmy i stanowczy jednocześnie to zasada, która nie powinna opuszczać nas nigdy. Dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie wypracować owocną współpracę, opartą na wzajemnych potrzebach i szacunku. „Kocham Cię i odpowiedź brzmi nie”- to jedno z moich ulubionych powiedzeń Jane Nelsen, które przydaje się nie tylko na wakacjach.

Jeszcze w czasie wakacyjnym zapraszam na WEBINAR, dotyczący kar, ich skutków oraz alternatyw. Teoria praktyka i konkretne wskazówki. Serdecznie zapraszam rodziców oraz nauczycieli. Link dla chętnych znajduje się TUTAJ.

Autorką tekstu jest Sylwia Anderson-Hanney. Więcej o niej TU.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Sylwia Anderson-Hanney

Sylwia Anderson-Hanney

profilaktyk społeczny, trener umiejętności wychowawczych i edukator PD. Doświadczony specjalista ds pracy z rodziną, w której wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne, terapeutyczne, coachingowe oraz mediacyjne. Spełniona mama Roberta (8), Rosie (4) i Leonarda ( 1), oraz step-mum dla Kuby (13) i Niny (8) www.pozytywnarodzina.pl

0odpowiedz na "POZYTYWNA DYSCYPLINA NA WAKACJACH"

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

Ta strona używa cookies. Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz je zmienić. Więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuj
X