Planowanie: Wieczorne wojny o spanie i poranne afery o wstawanie

Reading Time: 2 minutes

Wieczorne wojny o spanie i poranne afery o wstawanie

Wielu rodziców boryka się z koszmarnymi wieczorami lub porankami. Trudno nam zagonić do kąpieli niestrudzone odkrywaniem świata dzieci, potem po kilka razy przypominamy o myciu zębów, a na końcu czeka nas walka o wstawanie z łóżka. Natomiast rano toczymy wojnę o ubieranie się i zjedzenie śniadania, a przed wyjściem z domu biegamy za dzieckiem z kurtką i czapką. Tak, wszyscy to znamy, choć czasem ręce już opadają. Na pomoc rodzicom przychodzi Pozytywna Dyscyplina – metoda wychowawcza, która pomaga uczyć dzieci samodzielności i ważnych umiejętności życiowych oraz społecznych. Jedną z takich umiejętności jest planowanie dnia. Jak nauczyć dziecko planowania? (OBEJRZYJ VIDEO) .

Zapraszam do lektury.

Planowanie jako jedna z umiejętności społecznych

Jak zapewne wiesz, na warsztatach z pozytywnej dyscypliny edukatorki wraz z rodzicami tworzą listę umiejętności życiowych i społecznych. Za każdym razem ta lista wygląda inaczej i zawsze zachęcamy rodziców do samodzielnego przygotowania takiej listy w domu. Każdy z rodziców jest inny i każdy może mieć inną wizję wychowania. Ja dziś zachęcam Was, byście nauczyli Wasze dziecko planowania. Jest to umiejętność, która znacznie ułatwi Wam życie rodzinne, a dodatkowo sprawi, że Wasze dziecko będzie bardziej samodzielne. Czy to nie cudowna wizja?

Tworzenie planu dnia

Najważniejsze w tworzeniu planu dnia jest jego wspólne omówienie i wykonanie. Wybierz tę część dnia, która stanowi dla Ciebie, jako rodzica największe wyzwanie (poranne wstawanie, wieczorne usypianie czy odrabianie lekcji) i zaproponuj dziecku wspólne przygotowanie planu. W zależności od wieku dziecka będzie ono wymagało większej lub mniejszej pomocy ze strony rodzica. 

Do stworzenia planu wykorzystajcie naklejki, wycinki z gazet, symbole lub wydrukowane zdjęcia dziecka. Przydadzą się także kartka papieru, kredki, mazaki, długopisy żelowe oraz klej. Użyjcie różnych materiałów plastycznych, które macie w domu i dobrze się bawcie. Jeśli największy problem macie z rutyną wieczorną, to omówcie czynności, które dziecko wykonuje przed pójściem spać (np. zjedzenie kolacji, kąpiel, mycie zębów, przytulanie, czytanie książki, zasypianie). Ułóżcie je w odpowiedniej kolejności i przystąpcie do pracy. 

Pamiętaj, to plan dziecka, Ty jesteś tylko asystentem. Powieście plan w widocznym miejscu wybranym przez dziecko. Jeśli masz w domu dziecko w wieku szkolnym, do stworzenia planu możecie wykorzystać kalendarz tygodniowy lub miesięczny. Z czasem Twoje dziecko samo nauczy się planować i pilnować swoich spraw oraz obowiązków.

Jak to działa?

Kiedy przychodzi wieczór, a Twoje dziecko zaczyna ociągać się i marudzić zapytaj: od czego zaczynamy? Co jest następne na Twojej liście? To pozwoli uniknąć Ci gderania i ciągłego przypominania. Twoje dziecko będzie potrzebowało trochę czasu zanim zacznie samodzielnie korzystać z planu. Zgodnie z metoda Pozytywnej Dyscypliny rodzice powinni pamietać, by poświęcić czas na naukę. Pamiętaj, że plan można po pewnym czasie zaktualizować lub w zależności od potrzeb stworzyć kolejny. Testujcie i sprawdzajcie, czy planowanie to technika odpowiednia dla Was.

Planowanie może być wspaniałą okazją do zabawy i spędzenia z dzieckiem specjalnego czasu, który jak wiesz, jest jedną z technik pozwalającą zaspokoić potrzebę przynależności i znaczenia. Ja stworzyłam z córką plan popołudnia, kiedy rozpoczynała naukę w pierwszej klasie. Doszły nam dodatkowe obowiązki w postaci odrabiania prac domowych, pakowania tornistra oraz plecaka na basen. Plan dnia pozwolił nam na lepsze odnalezienie się w szkolnej rzeczywistości. 

Więcej na temat planowania przeczytasz w książce, którą kupisz (TUTAJ) Pomocne będą również karty technik dostępne w sklepie (KLIKNIJ)

Nazywam się Iwona Wojtaszek. Jestem doradcą rodzicielskim i Certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny dla Rodziców i Wczesnego Dzieciństwa. Wspieram i edukuję rodziców oraz nauczycieli w pokonywaniu trudności i problemów wychowawczych prowadząc warsztaty i konsultacje indywidualne (również online). Posiadam wykształcenie pedagogiczne. Prywatnie jestem mamą chcianych i wyczekanych dzieciaków – Małgosi, Janka i Karolinki. 

Tel. 607 086 455

 mail: [email protected]

www.iwonawojtaszek.pl 

Fanpage: https://www.facebook.com/pozytywnadyscyplinakrakow/

 

Co dalej?

Pobierz darmowy

pierwszy rozdział każdej książki

Sprawdzam
Zapisz się

do naszego newslettera

Zapisuję się
Sprawdź

co dzieje się na naszej grupie na FB

Sprawdzam

Zobacz również

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram