Dlaczego dzieci w święta strzelają fochy?

dzieci fochy święta

Dziecko, strzelając w święta focha, chce powiedzieć: czuję, że jestem dla was nieważna / nieważny.

Wydaje się nam, że dzieci widzą, że święta przygotowujemy dla nich. A one w naszej przedświątecznej gonitwie czują się nieważne, niewidzialne i zagubione. Nie rozumieją naszych oczekiwań. I wybuchają złością.

Często jako rodzice uznajemy, że w święta dzieci powinny być szczęśliwe, wdzięczne i nie powinny stwarzać problemów. Dodatkowo tworzymy klimat świąt głównie z myślą o nich, więc nasze oczekiwania tym bardziej rosną. 

Wydaje się nam, że dzieci widzą, że my to wszystko robimy dla nich. Tymczasem one widzą zabieganych rodziców, którzy nie mają na nic czasu. Nie informujemy ich o tym, co robimy i dlaczego to robimy, w związku z tym dzieci czują się nieważne, niewidzialne i zagubione. W gonitwie świątecznej gubimy z dziećmi kontakt, a one gubią wtedy poczucie przynależności i znaczenia. Nie rozumieją naszych oczekiwań. 

W reakcji na tę sytuację strzelają fochy, wybuchają złością. Przez swoje zachowanie chcą nam powiedzieć: „Halo, ja tu jestem ważny. Dlaczego tak biegasz z obłędem w oczach? Miałaś się ze mną pobawić samochodzikami”. Gdybyśmy otrzymali taki komunikat wprost, może wiedzielibyśmy co zrobić. Ale my raczej będziemy skonfrontowani z jedzeniem, z niechęcią do jedzenia, z płaczem. I nie będziemy rozumieć …

Więcej na temat tego, dlaczego w święta dzieci strzelają fochy, przeczytasz w moim wywiadzie dla Wysokich Obcasów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
JOANNA BARANOWSKA

JOANNA BARANOWSKA

0odpowiedz na "Dlaczego dzieci w święta strzelają fochy?"

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

Ta strona używa cookies. Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz je zmienić. Więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuj
X