Czy jeśli nie jesteś oazą spokoju to jesteś złym rodzicem? I trzy sposoby by się uspokoić..

Czy jeśli nie jesteś oazą spokoju, to jesteś złym rodzicem? I trzy sposoby, by się uspokoić..

Pozytywna Dyscyplina jest podejściem dla zwykłych normalnych ludzi, i tym właśnie mnie ujęła. Jedną z podstawowych zasad jest to, że “błędy są cudowną okazją do nauki”, a ja na warsztatach często mówię, że to nie błąd że odskakuje nam klapka w stresie – to mechanizm ewolucyjny, którego po prostu czasem nadużywamy (jeśli nie wiesz o co chodzi, obejrzyj ten film KLIKNIJ.)

 

To jak, czy mamy być cierpliwi, czy nie?

 

No i odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Z jednej strony oczywiście tak.
Wylewanie z siebie morza emocji nie jest ani etyczne ani pomocne.

 

Koncepcja, że jak wykrzyczysz swoją złość to się uspokoisz jest mitem.

Krzycząc, nakręcasz się jeszcze bardziej i zaczynasz krzyczeć jeszcze bardziej. Po prostu widząc i słysząc swoją wściekłość dolewasz oliwy do ognia.

 

Czym innym jest wyrażanie swojej złości w sposób akceptowalny społecznie i tak, tego  nie potrafimy. Zwykle przebywamy w jednym z dwóch stanów – albo tłumimy swoją złość, albo wybuchamy.

 

Spokojne i zdecydowane wyrażanie złości jest trudną, ale wartą do opanowania sztuką.

 

Jak w takim razie zaprzyjaźnić się ze swoją złością i zyskać więcej cierpliwości?

 

1. Wyrażaj swoją złość, zanim wybuchnie – czyli najlepiej na bieżąco

A właściwie w tym momencie, co Ci nie odpowiada? Co mogłoby być lepiej? Zapisz to sobie na kartce i zadbaj, by się zadziało. Staraj się zapisywać wszystkie upierdliwostki, a rzeczy, które dotyczą innych członków rodziny, omawiaj z nimi zawsze na spotkaniu rodzinnym. Jeśli Twoje dziecko jest za małe, by brać w nim udział, to znaczy, że potrzebujesz więcej dorosłego wsparcia w Twoim życiu.

E-book Spotkania Rodzinne – FLAGOWA TECHNIKA POZYTYWNEJ DYSCYPLINY

2. Dbaj o siebie najbardziej jak to możliwe

Dbanie o siebie to nie wybór. Jeśli latami się nie wysypiasz, nie jesz regularnych posiłków i nie doceniasz za całą tę pracę, którą codziennie wykonujesz – to czemu się dziwisz.
Z pustego i Salomon nie naleje..

Tak, wiem, że to nie jest łatwe i wiem, że często świat Cię nie wspiera (mówiąc delikatnie). Ale błagam Cię, znajdź dla siebie czas, codziennie 5 minut, żeby usiąść i zatrzymać myśli, spojrzeć w okno i wypić rumianek. Jeśli chcesz dawać swoim dzieciom i światu to wszystko, co chcesz dawać, musisz mieć na to siłę.

A jak Cię spytają, co robisz, powiedz im, że Baranowska Ci kazała – Twój coach mam na własnych zasadach i ta od Pozytywnej Dyscypliny – i już.

kursoksiążka

3. Znajdź akceptowalne społecznie sposoby wyrażania złości i radzenia sobie z nią.

I znowu, dla mnie to jest pisanie, wychodzenie z pokoju, robienie sobie herbaty, a czasem odwarknięcie się dzieciom, jeśli prośby do nich nie docierają. Tak, moje nie czasem powoduje smutek u innych, dlatego wszyscy w domu zrobimy sobie swoje pudełko spokoju – z tym co poprawia nam humor.

Z zabaw z dziećmi wybieram te, które mi sprawiają przyjemność.

I na zakończenie pamiętaj, dzieci potrzebują ciebie prawdziwej/ego. Potrzebują widzieć, jak radzisz sobie ze swoim niedoskonałym mózgiem i dbasz o swoje emocje, bo odziedziczyły bardzo podobne mózgi i to od Ciebie uczą się ich obsługi.

A jakie Ty masz sposoby na swój spokój i radzenie sobie ze złością?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
JOANNA BARANOWSKA

JOANNA BARANOWSKA

3odpowiedz na "Czy jeśli nie jesteś oazą spokoju to jesteś złym rodzicem? I trzy sposoby by się uspokoić.."

  1. Ja w tym roku wyrwałam dwa dni z kalendarza na trekking w ukochanych Tatrach! Dzieciaki zostały z tatą w domu ☺️ Nie wierzyłam, że dzieje się to naprawdę ☺️ Piękny czas!

  2. „Błędy są moimi przyjaciółmi” ten cytat przpisuje się Marii Montessori! nauczyłam się tego poczas kursu wlaśnie jej metody!
    stosuje na co dzień…z własnym dzieckiem i w pracy z dziećmi:)
    i staram się pamiętać o moich 5 Minutach:) „Pania Jonanna mi poleciła” 🙂
    dziś nawet 1,5h w fotelu,z gazetą, z kawą i nogami pod kocem:)

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

Ta strona używa cookies. Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz je zmienić. Więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuj
X