CIEKAWOSTKA NA PIĄTEK – Powrót na łono mamy!

Reading Time: < 1 minute

Pewna pani o imieniu Margareth Mahler – amerykańska psychiatra węgierskiego pochodzenia rozwijająca model dobrze nam znanego Zygmunta Freuda oparty na triumwiracie id, ego i superego – odkryła, że dzieci pomiędzy 15 a 24 miesiącem życia przechodzą poważny kryzys w procesie stawania się odrębną istota ludzką.

Po 15 miesiącu zwykle wiedzą już, że nie są mamą, a mama nie jest innymi osobami, lecz potrzebują jeszcze nieco czasu, by w pełni rozwinąć koncepcję swojego „ja”. Swoim spostrzeżeniom dotyczącym procesu stawania się niezależnie myślącym i czującym człowiekiem Mahler nadał nazwę teorii separacji i indywiduacji.

W wspomnianym wcześniej okresie dziecko eksploruje świat wokół siebie. Coraz lepsze umiejętności motoryczne pozwalają mu coraz bardziej się oddalać od mamy i innych opiekunów i stawiać przed sobą większe wyzwania. Maluch sam zaczyna regulować ilość różnorakich doznań i w ten sposób okrywa swoją odrębność. W trakcie tego procesu coraz bardziej uświadamia sobie, że mama nie zawsze jest i będzie dostępna, a na to odkrycie reaguje wzmożoną potrzebą kontaktu. I tak z całkiem samodzielnego dziecka, zmienia się nagle w takie, które bez mamy ani rusz, jakby robiło kilka kroków w tył.

To tak jakby maluch mówił: „A teraz znów wszystko z mamą! Zasypiam z nią i jem z nią. Nie dam się z nikim zostawić. Tata jest całkiem w porządku, ale u mamy bezpieczniej, cieplej, czulej. Muszę jeszcze trochę doładować u niej baterie”.

Jeszcze niedawno (mój Janek ma już 25 miesięcy) samotna wyprawa d toalety była niewykonalna? Czy któraś mama zna to autopsji? Jestem ciekawa Waszych doświadczeń. Piszcie proszę. Ja mogę na zakończenie powiedzieć tylko jedno: „Cierpliwości, to mija”.

Co dalej?

Pobierz darmowy

pierwszy rozdział każdej książki

Sprawdzam
Zapisz się

do naszego newslettera

Zapisuję się
Sprawdź

co dzieje się na naszej grupie na FB

Sprawdzam

Zobacz również

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram