Jak uczyć dzieci odpowiedzialności i przestać kontrolować?

Jeśli kontrolujemy dzieci, to nie uczą się odpowiedzialności, ponieważ uczymy się poprzez ćwiczenie. Jeśli to my dorośli ciągle bierzemy odpowiedzialność za dzieci przypominając, gderając, mówiąc co teraz, to one nie trenuję tej umiejętności, to oczywiste, prawda? Ale czujemy że musimy kontrolować dzieci, ponieważ (tak jak piszecie):

  • jak odpuszczę i coś się stanie to wyrzuty sumienia mnie zjedzą,
  • jak raz dasz sobie wejść na głowę to potem już tak zostanie,
  • przekonanie o nadchodzącej katastrofie,
  • jak nie sprawdzę czy dobrze zrobione, to będzie źle zrobione,
  • „Jeśli nie będę kontrolować, to stanie się coś złego”.

I te obawy są bardzo słuszne ponieważ dawanie dzieciom większej przestrzeni wolności i odpowiedzialności to za mało, żeby zbudować u dzieci te cechy. I te obawy są uzasadnione jeśli nie wiemy jak zaszczepić w dzieciach więcej odpowiedzialności i samodzielności w bezpieczny z naszej perspektywy sposób.

Kocham Pozytywną Dyscyplinę właśnie za to, że pomaga uczyć dzieci życiowych kompetencji i jednocześnie szanuje mój lęk o nie. Jak?

Najpierw razem z dzieckiem budujemy plan (pracy domowej, poranka, obowiązków, przygotowywania śniadań, wyjścia na imprezę). Plan budujemy RAZEM z dzieckiem pytając o jego potrzeby i pomysły na rozwiązania. Potem dodajemy swoje potrzeby i propozycje. Negocjujemy i spisujemy ku pamięci. Sprawdźcie, czy wolicie plany pisane, czy obrazkowe. Dzieci muszą czuć, że plan im służy i daje korzyści.

A potem pytamy. Jak poszło Ci zrealizowanie planu? Co teraz mamy na planie? O której chcesz być w szkole i co do tego czasu musi być zrobione?

Gdy zobaczycie, że Wasze dzieci realizują małe plany, wzrośnie Wasze poczucie zaufania do dziecka i zmaleje potrzeba kontroli.

 

To jak, kiedy zaczynasz?

 

Więcej o życiowych kompetencjach i o tym jak budować pełne zaufania i miłości relacje znajdziesz w NARZĘDZIOWNIKU RODZICA, którego kolejna edycja rusza już w poniedziałek. Znajdziesz tam wszystko, by zacząć wdrażać Pozytywną Dyscyplinę krok po kroku. Ten kurs przeszło już kilkaset osób, a kilkadziesiąt zarezerwowało swoje miejsca w tej edycji. Dołączysz do nas?

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
JOANNA BARANOWSKA

JOANNA BARANOWSKA

2odpowiedz na "Jak uczyć dzieci odpowiedzialności i przestać kontrolować?"

  1. Witam Jestem rodzicem pieczy zastępczej, jestem zainteresowana szkoleniami jakie Państwo proponują w celu jeszcze lepszego rozumienia ,podejścia do problemów wychowawczy, do dzieci niosących ze sobą ogromny bagaż doświadczeń Pozdrawiam

  2. Chętnie poznam więcej szczegółów.

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

Ta strona używa cookies. Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz je zmienić. Więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuj
X