Pozytywna Dyscyplina – to na dzieci działa – audycja w radiowej Trójce

– Z doświadczenie rodzice wiedzą, że karanie nie daje długofalowych efektów – mówi w Trójce psycholog Joanna Baranowska

Scenka rodzajowa: w sklepie mama próbuje uspokoić trzylatka, który coraz głośniej płacze. Nic do niego nie dociera. Jak zachować się w takiej sytuacji? – Wtedy często staramy się tłumaczyć dziecku, używać logicznych argumentów, a to jest jak próba wysyłania maila z użyciem wyłączonego komputera. Wiemy, że nie zadziała – mówi psycholog Joanna Baranowska. Wtedy, jej zdaniem, należy „włączyć komputer”, zaopiekować się maluchem, dopytać, o co chodzi. Krzyk w takiej sytuacji na pewno nie pomoże.

– Samo nazwanie potrzeb dziecka pozwala mu poczuć się wysłuchanym: ktoś widzi, że ja czegoś chcę. To pierwszy krok, by zbudować przestrzeń do kolejnych działań – dodaje Anna Czechowska, edukatorka pozytywnej dyscypliny. Jak podkreśla, rodzice w rozwiązywaniu problemów z dziećmi zawsze powinni się kierować kilkoma podstawowymi zasadami, które leżą u podstaw prezentowanej w audycji filozofii wychowania dzieci.

– Po pierwsze: dziecko chce przynależeć i być ważne, po drugie: do dziecka należy odnosić się z szacunkiem, po trzecie: techniki pozytywnego wychowania są długofalowe, a karanie daje krótkofalowy efekt, po czwarte: wychowujemy dziecko, które ma być w przyszłości empatyczne i będzie miało wkład w grupę, po piąte: troszczymy się o to, by było samodzielne i miało poczucie własnej wartości – wylicza gość audycji.

Jak w praktyce realizować te „przykazania”? Zapraszamy do wysłuchani całej rozmowy, w której ekspertki odnoszą się też do pytań słuchaczy. Katarzyna Pruchnicka rozmawia również z założycielami fundacji „Ojcostwo mistrzostwo”. Jej goście mówią o kluczowej roli ojców w wychowaniu dzieci.

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza
Prowadzi:
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Joanna Baranowska (psycholog, coach), Anna Czechowska (edukatorka pozytywnej dyscypliny), Andrzej Jabłonowski i Aleksander Kisil (założyciele fundacji „Ojcostwo mistrzostwo”)
Data emisji: 12.07.2016
Godzina emisji: 0.05

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Marta

Marta

0odpowiedz na "Pozytywna Dyscyplina - to na dzieci działa - audycja w radiowej Trójce"

Zostaw wiadomość

Najnowsze wpisy

Kategorie

Kategorie

Podążaj za nami

Polecane produkty

Nie przegap porad i ciekawostek

Ta strona używa cookies. Przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz je zmienić. Więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuj
X